Pivovar Monopol
Pivovar ležící v severních Čechách, konkrétně v Teplicích a pyšnící se nejenom dvěma restauracemi, ale taktéž wellnessem a kavárnou. V jeho nabídce naleznete jak ležáky 10, 11, 12, ale taktéž polotmavý a lahodný ležák Višeň 11, či svrchně kvašený ALE 14.
Filozofie pivovaru:
"Vyrábět poctivě piva ležáckého typu klasickou českou technologií. Používáme kvalitní varnu, uzavřené kvasné nádoby tzv. CK tanky pro hlavní kvašení a ležácké tanky samostatně chlazené. Naše pivo se vyrábí minimálně 32 dní. Jeden den se pivo vaří, sedm dní na spilce probíhá hlavní kvašení pomocí kvasinek spodního kvašení, a minimálně 25 dní nám pivo dozrává v ležáckých tancích, jako správný ležák."
https://www.pivovarmonopol.cz/pivovar/
Minipivovar Most
Severskou pouť po regionálních pivovarech nám uzavírá minipivovar Most, založený v roce 2020. Mezi svými staršími bratříčky nicméně není žádný outsider, ale pořádný suverén. Do jeho repertoáru patří 10 PaleAle, 11 světlý ležák, Polotmavá 12 či IPA.
https://www.facebook.com/MinipivovarMost
Pivovar Chříč, založen 1567, obnoven 2015
První zmínky o tomto pivovaru pocházejí z 16. století, konkrétně z roku 1567, kdy byl zřízen v rámci chříčského panství. Největším zmodernizováním prošel chříčský pivovar za za majitelů rodiny Konopásků, kteří ho koupili v roce 1904 a provozovali do roku 1943. Poválečnou obnovu pivovaru zhatil rok 1948 a nástup komunismu k moci, který chříčské pivo zastavil až do roku 2009. V tomto roce se o zchátralý objekt začalo zajímat občanské sdružení Propolis, díky kterému se pivovar v roce 2015 opět otevřel. Z jejich výběru se u nás můžete těšit na 11 Pazdrát, hořký ležák, nebo výběr svrchně kvašených piv typů ALE - Oranžový expres či Vinnetou.
https://www.pivovarchric.cz/
Pivovar Chodová Planá
Pivovar ležící na pomezí plzeňského a karlovarského kraje a jehož první záznamy se datují do roku 1573. Samotný pivovar je vystavěn nad prastarými sklepy, které jsou součástí žulového masivu a v nich je umístěna i pivovarnická restaurace příznačně nazvaná SKÁLA. K pivovaru a místní pivovarnické kultuře se vztahuje i pověst o pejskovi Albim, který nalezl studánku s vydatným pramenem vody a stal se tak patronem obce jakožto i samotného pivovaru. Pivovar se pyšní nejenom pestrým výběrem piv od světlých až polotmavé ležáky, ale taktéž např. minerální vodou s vysokém obsahem železa, IL SANO.
https://www.chodovar.cz/id1001cz-home.htm
Pivovar Kozojedy
"Zřízení vlastního pivovaru byl můj velký sen. Uvařit si pivo, na které má člověk chuť." Říká zakladatel pivovaru pan Peterka trefně.
Vaření vlastního piva není jednoduchá záležitost. Bylo nutné projít školením sládků, a to v rodině Krýslových v Červeném Hrádku.
"V okolí Plzně je tradice spodně kvašeného ležáku. Proto jsme se rozhodli do nabídky zařadit ležák dvanáctku, desítku světlou a polotmavou jedenáctku." Do budoucna plánujeme vařit i speciály.
https://pivovarkozojedy.cz/
Minipivovar Radnice
První minipivovar v Radnicích, města s dlouholetou pivovarskou tradicí, vznikl v roce 2012. Jeho zakladatelem je pan Zdeněk Mulač, který pivovar vybudoval v části svého vlastního domu a v současné době rozváží do okolních restaurací v Radnicích a Břasech. V jeho repertoáru můžete najít světlou a polotmavou dvanáctku ležáky, piva plných a charakteristických chutí, dále také desítku a jedenáctku dle dostupnosti.
https://www.pivovar-radnice.cz/
Pivovar Volt
"Jistě znáte Alessandro Voltu co by vynálezce a renesančního člověka. Ten stojí za mnoha patenty včetně Voltaického článku, bez kterého si nedovedeme dnešní svět představit. Málokdo ale ví, že Voltaický článek je druhotný produkt Voltova tajného stěžejního výzkumu, který řeší jak do korbele ledově vychlazeného piva dostat co nejvíce energie. Věnoval mnoho svého drahocenného času, aby dostal do chmelového moku ten správný říz a elektrizující sílu přitahující nové nápady a zážitky. Stejně jako Volta i my hledáme v pivovaru nové receptury, výrobní procedury a způsoby jak pro vás připravit Pivo, které vás osvěží a zelektrizuje. Doražte k nám objevit a vyzkoušet Voltovu kouzelnou formuli. Chceme takto navázat na bohatou historii Jabloneckého vaření piva (svého času v jednom z největších pivovarů v Čechách) a rozšířit sbírku pivních speciálů malých českých pivovarů.
Výhodou Voltaického článku je, že můžeme přenášet energii dál...My tak činíme!"
"V roce 2020 jsme byly celorepublikovou organizací SPP (sdružení přátel piva) zvolení jako 3. nejlepší minipivovar roku!"
Pivovar Volt se skutečně může pyšnit širokou škálou různých druhů piv a stupňovitostí a dává o sobě v pivovarnickém světě výrazně najevo, že chce být stálicí a na prvních stupních mezi předními českými minipivovary. V mojí pivotéce můžete na pravidelné bázi ochutnat svrchňáky z australských a novozelándských chmelů.
https://pivovarvolt.cz/
Pivovar Petra Petružálka
"První zmínka o pivovarnictví v Merklíně se datuje do roku 1498, kdy Vilém z Chřínova založil spolu s velkým rybníkem a mlýnem také pivovar. K dalšímu rozvoji došlo v 17. století, když v roce 1670 Jakub Filip Berchtold z Uherčic nechal strhnout nedaleko stojící starou merklínskou tvrz a na jejím místě postavil nový barokní zámek s rozlehlým hospodářským dvorem, ke kterému patřily sýpky, pivovar a kamenné pivovarské sklepy.
Roku 1872 získal merklínský velkostatek Eduard Pálffy z Erdödu a ještě za jeho života se ujal řízení velkostatku r. 1900 Jan Pálffy. Ruční pivovar byl nahrazen roku 1903 pivovarem parostrojním, s kapacitou 20 000 hl ročně, který byl postaven na břehu Merklínského rybníka. Nový pivovar měl vlastní sladovnu a kromě výčepního piva vyráběl i určité množství ležáku. V roce 1945 bylo celé panství zkonfiskováno, převedeno pod národní správu a pivovar byl připojen k národnímu podniku Západočeské pivovary. V roce 1951 byl pivovar uzavřen. Posledním sládkem byl Josef Brkl, který v merklínském pivovaru působil od r. 1932 a byl svědkem smutného konce pivovaru. Mezi pivovarskými učni byl v letech 1942 – 1945 i Václav Berka starší, můj pozdější pivovarnický přítel a kamarád."
Pan Petr Petružálek obnovil tradici pivovarnictví v roce 2018 a vytvořil svůj prémiový ležák - Meklínského Krokodýla. Ten pak s panem Petružálkem cestoval po světě a získal několik hodnotných ocenění - zlatou a stříbrnou placku ze soutěží v Londýně, zlato z Frankfurtu a stříbro z Lyonu. Krokodýl se zkrátka ve světě neztratil. Pan Petružálek pak na pravidelné bázi dělá taktéž pivo svrchního typu - Merklínskou Radost.
https://www.pivovarpetrpetruzalek.cz/